Platební karta Revolut

07.03.2019

Na svých cestách po cizině jsme se dvakrát setkali s nenechavýma rukama. Poprvé nás okradli v Thajsku. Nějakým způsobem dokázali zkopírovat data z naší karty, na třetí pokus trefit PIN a následně z našeho účtu vybrat přes 20 tisíc korun 😡. Na podivnou transakci na účtu jsme přišli naštěstí velmi brzy, takže jsme hned kontaktovali naši banku. Banka zcela oprávněně chtěla doložit, že si jaksi nešetříme někde bokem 😀. Naštěstí naši thajští "kamarádi" peníze vybrali až den po našem návratu z Thajska, takže jsme pouze letenkami doložili, že jsme výběr v Bangkoku opravdu provést nemohli, a banka nám bez ohledu na to, jestli jsme měli pojištění nebo ne, celou škodu zaplatila.

Podruhé nás okradli ve Francii - to nám vlezli přímo do obytňáku a v době, kdy jsme si spokojeně pochrupovali, ukradli vše, na co ze sedadla řidiče dosáhli 😱. O tom vám někdy napíšeme více.

Dnes se s vámi chceme podělit o to, jakou kartu na cestách používáme a jak s ní zacházíme. Otázce bezpečnosti jsme totiž věnovali nemálo hodin hledání informací, pátrání po zkušenostech a vymýšlení, jak vlastně s penězi na cestách fungujeme. Došli jsme v podstatě k závěru, že většinou cestujeme s minimální hotovostí, a tudíž musíme hledat cestu, jak fungovat co nejopatrněji s platebními kartami. Při svém pátrání jsme narazili na zajímavý start-up, který jsme se rozhodli vyzkoušet a který nám velmi dobře zafungoval.

💰 Karta Revolut je přímo propojena s mobilní aplikací, takže si můžeme kartu kdykoliv na jakkoliv dlouho zablokovat. Kolikrát se nám stalo, že jsme zrovna netušili, kam jsme založili peněženku. Takže jsme v mobilu jen zaklikli zmražení karty, a až se peněženka našla, kartu opět aktivovali.
💰 Jakmile se karta od nás (resp. registrovaného telefonu) vzdálí, okamžitě víme o jakékoliv platbě či výběru, který na kartě proběhl. Pokud by nás aplikace upozornila na transakci, o které nevíme, můžeme kartu zablokovat.
💰 Kurz, za který směňujeme, vychází z aktuálního mezibankovního kurzu, to u klasické banky nikdy nedostaneme. Pokud měnová transakce proběhne ve všední den, uskuteční se přepočet kromě thajského bahtu, ruského rublu a ukrajinské hřivny bez poplatku. O víkendu se banka chrání před kolísáním měny, takže ke všem hlavním měnám (USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN a CZK) připočítá 0,5 %, u ostatních 1 % + navýšení u bahtů, rublů a hřiven. Ve všední dny tak ve většině případů směňujeme za stejných podmínek, jako banka! Toto platí do 120 tisíc korun měsíčně, nad tuto částku banka účtu poplatek 0,5 %.
💰 Pokud nám na kartě dojdou peníze, obratem můžeme mít zase "nabito". Z důvodu bezpečnosti se tedy vyplatí poslat si na kartu tolik, kolik aktuálně plánujeme utratit. Pokud se však stane, že potřebujeme např. neplánovaně nakoupit jídlo na pořádnou grilovačku, a u pokladny s hrůzou zjistíme, že na Revolutce máme poslední 2 koruny, obratem si kartu můžeme nabít, aniž by nás dav za námi ukamenoval 😎. Peníze se na ní objeví ihned. Stejně tak nám v reálném čase může zaslat peníze i jakýkoliv jiný držitel Revolut karty.
💰 Kartu, ze které dobíjíme, můžeme klidně nechat ležet doma. Stačí ji mít v aplikaci uloženou.
💰 Často se samozřejmě hodí také hotovost. Tu můžeme vybrat z jakéhokoliv bankomatu v zahraničí zdarma, a to až do ekvivalentu 200 EUR. Když jsme dva, máme dvě karty, tudíž 400 EUR 👏. Pozor, v některých bankomatech jsme narazili na to, že sice výběr proběhl v rámci Revolutu zdarma, nicméně si poplatek naúčtovala banka spravující bankomat.
💰 A na internetové platby jsme si nechali vygenerovat virtuální kartu. To se hodí hlavně kvůli lepšímu směnnému kurzu, než jaký máme na našich běžných kartách.

Nicméně... Počítejte s tím, že se jedná o velmi dynamicky se vyvíjející projekt, tudíž se parametry i poplatky velmi rychle mění. O kartu lze zažádat prostřednictvím aplikace, kterou si nainstalujete do svého mobilu. Nám karta přišla za cca 10 dnů. Vydání a zaslání karty je zpoplatněno, případně se můžete trefit i do nějaké akce, kdy budete mít vydání a zaslání zdarma 👍 Aktuální cena (březen 2019) je 99 Kč.