Karibik Středomoří? Sardinie!

05.03.2019

Italský ostrov Sardinie bývá často označován za Karibik Středozemního moře. Minimálně my jsme názorově rozhodně na stejné vlně. Z Karibiku jsme zatím ochutnali pouze pláže Kuby, nicméně naše srdce jednoznačně tluče právě pro Sardinii. Rozmanitostí a pestrostí nás sardinské pláže nadchly nepochybně mnohem více. Nicméně ty pravé klenoty si Sardinie neschovává na pobřeží a byl by jistě hřích tento ostrov "proválet" u moře. Na Sardinii jsme byli dvakrát, a protože je naše starší dcera pedant, "musíme" se na ni vrátit (a rádi) potřetí. Bohužel jsme si totiž odvezli omylem z naší minulé cesty kolíček na prádlo, který nám jaksi nepatřil, takže jej musíme NUTNĚ vrátit 😅

A nyní tedy zpět k tomu, čím nás Sardinie tak zaujala. Poprvé jsme na Sardinii byli v roce 2010, tehdy ještě pod stanem a osobákem. Podruhé loni letecky s ubytováním přes Airbnb. Letos tedy musí jednoznačně pokřtít Sardinii i náš bydlík. Tipy na stání tedy doplníme až letos, nicméně nyní alespoň inventář "must to see"...

Pláže

 • Cala Luna

Cala Luna je údajně nejkrásnější pláží na Sardinii, je však přístupná především z vody. My jsme navštívili pouze Cala Fuili, pláž, ze které se dá na vyhlášenou Cala Lunu dostat. Počítejte však s tím, že u Cala Fuili končí cesta, na které zvláště v hlavní sezóně parkují davy turistů. Může tak být obtížné se odtud rozumně dostat.

 • Costa Paradiso

Na Rajském pobřeží na chviličku zapomeňte na písčité pláže (které zde jsou sice také) a vychutnejte si koupání přímo z divokých červených skalisek. Pravda, není to ideální destinace pro rodiny s dětmi, pokud však cestujete bez dětí, toto místo nevynechejte. Voda je zde neuvěřitelně čistá a moře přímo vybízí ke šnorchlování a potápění. Budete tak mít možnost zde poodkrýt nezapomenutelné taje místního podmořského života.

 • La Maddalena

Jedná se vlastně o sedm ostrůvků, které jsou součástí místního národního parku. Některé z míst pro své neskutečné přírodní bohatství již nelze navštívit či lze navštívit pouze omezeně. Nejznámější je bezesporu Růžová pláž, která se pyšní výskytem červeného korálu. Pokud byste uvažovali o výletě lodí, toto místo se k němu přímo vybízí.

 • Costa Smeralda

Na Smaragdovém pobřeží si můžete užít maximálního luxusu a třeba zde potkat i nějakou známou osobnost. Zde to prostě žije přepychem a bohatstvím. Místní pláže jsou vyhlášené pro svůj bílý písek, křišťálově čistou vodu a krásné žulové skály.

 • Viz dále Villasimus, Isola Rossa a písečné duny Piscinas

Nuragy

 • vesnice nuragů Santa Cristina

Nuragy jsou unikátní megalitické stavby z velkých balvanů, které se jinde než na Sardinii nevyskytují. Jejich úloha i celá pradávná civilizace je nám bohužel doposud skryta.
Nejzajímavějším nuragským komplexem, kde se mísí křesťanské stavby s těmi prehistorickými, je právě Nuraghe Santa Cristina. Nejinteresantnější stavbou v tomto komplexu je prastará studna s 24 velmi zachovalými schody. Když po nich sejdete, budete zcela fascinováni naprostou precizností celé stavby. Údajně co 18 let, jeden měsíc a dva dny zde svítí úplněk přesně přes otvor do studny. Schodiště do studny pak prý zase rozsvěcuje slunce při rovnodennosti 21. března a 23. září.

 • komplex Losa

Tento komplex byl vystavěn ve 14. a 13. století př. n. l. Jeho centrální budova má trojúhelníkový tvar. Jedná se o jeden z mohutnějších nuragů na ostrově.

 • komplex Serra Orrios

Jedná se o menší komplex nuragů či dnes už spíše jen zdí maximálně po ramena pocházející opět z doby bronzové.

 • Su Nuraxi

Kolem roku 1500 př. n. l. vznikl tento třípatrový nurag, který je od roku 1997 součástí světového dědictví UNESCO. Dochoval se ve velmi dobrém stavu, přičemž jeho původně asi 21metrovou hlavní část s několika věžemi obklopuje celá "vesnice" s kompletním vybavením. Archeologické průzkumy ukázaly, že byla tato nedobytná pevnost obývána až do třetího století našeho letopočtu. Pokud vás potká na cestě za tímto komplexem déšť, vězte, že na prohlídku budete vpuštěni až po vyschnutí všech kaluží, protože pohyb po mokrých balvanech je zde velmi nebezpečný.

Tharros
Starověké město Tharros bylo založeno v 8. století př. n. l., ale první znaky osídlení pocházejí již z doby bronzové. Na ruinách kdysi významného antického města na chvíli zapomenete na Sardinii a připadáte si jak v Řecku. Bohužel se z původních staveb nepodařilo téměř nic zachránit, dominantou tedy proti křišťálovému moři zůstávají kromě ruin jen dva starobylé sloupy.

Isola Rossa
Celou oblast Isoly Rossy charakterizují červené útesy a španělské strážní věže z 16. století. Dříve to byla rybářská osada, dnes se jedná o vyhlášené letovisko. Toto místo je neuvěřitelně fotogenické a některé pláže vhodné pro koupání s dětmi. Největší kouzlo má tato oblast při západu slunce.

Města

 • Bosa

Starobylé královské městečko na břehu řeky Temo by směle mohlo soutěžit s barvami pastelek v dětských penálech. Dominantou městečka je hrad Castello di Serravalle, který se vypíná nad barevnými domky. Řeka pak již pouze dokresluje malebnost celého městečka. Tady prostě stojí za to nechat zastavit čas a užít si ničím nerušený odpočinek.

 • Alghero

Algheru se prý přezdívá Malá Barcelona. To nemůžeme zatím posoudit, nicméně město má úplně jinou atmosféru než třeba Cagliari. Tady na nás plnými doušky dýchla historie a krása celé Sardinie. Zvláště západ slunce si zde chcete vychutnávat zas a znova. Na každém kroku narazíte na červené korály, jejichž lov je pro tuto oblast typický. A byl by hřích nenavštívit tady některou z místních restaurací. My jsme zvolili restauraci Al Tuguri na Via Maiorca (https://www.altuguri.it/en/). Je potřeba se určitě dopředu objednat, protože tu bývá plno. Ovšem čekání se vyplatí, vaše chuťové buňky budou ještě dlouho vzpomínat stejně jako ty naše.

 • Cagliari

Hlavní město Cagliari si zaslouží vaši pozornost, pokud toužíte spatřit plameňáky ve volné přírodě. Vyskytují se zde v přírodním parku Stagno di Molentargius. Zajímavostí této oblasti kromě početného množství ptactva je i různá salinita místních vodních ploch. Ve velmi parném létě se zde často některá slanovodní jezírka navíc úplně vysuší.
Mimo plameňáků zde stojí za vidění i historické centrum města v čele s katedrálou Santa Maria či se můžete z vysoce položených teras kochat výhledem na celé město i pobřeží. Další dominantou města je starobylé opevnění se strážními věžemi.

 • Castelsardo

Vysoko nad mořem, chráněno středověkým hradem z 12. století, se vypíná čarokrásné městečko Castelsardo. Pokud na Sardinii toužíte po památkách, tady je máte přímo na dlani. Kromě majestátního hradu stojí za vidění katedrála San Antonio Abate, přilehlá kostnice i kostel Santa Maria delle Grazie, odkud vychází o Velikonocích procesí s tzv. Černým Kristem, nejstarším křížem na ostrově z roku 1300. Za dobrého počasí z Castelsarda dohlédnete až na Korsiku. Na každém kroku zde narazíte na ručně dělané košíky, které přímo před vašimi zraky budou vyrábět sardinské ženy.

 • Villasimius

Toto malebné městečko na jihu Sardinie se pyšní nádhernými, pro děti vhodnými, plážemi (Campulongu, Porto di Giunco, Spiaggia Timi Ama či Spiaggia Cala Caterina) v délce 35 km a příjemnou atmosférou, která se nabízí k poklidné procházce, šálku dobré kávy nebo skleničce vína s výborným obědem či večeří. Zde můžeme doporučit skvělý @MammaGrill, kde prostě musíte ochutnat zdejší středomořskou kuchyni.

 • Portoscuso

Pokud toužíte po odpočinku v poklidném přístavním městečku, mohlo by vás oslovit právě Portoscuso. Klasickou přístavní promenádu střídá poetická cesta mezi útesy, jejíž fotogeničnost ještě zdůrazňuje majestátní strážní věž. Podle informační tabule s mapou si najděte komplex Tonnara Su Pranu se starým lodním dokem. Portoscuso je totiž známou "tuňákovou destinací". Tento komplex budov byl postaven někdy okolo 16. století, za naší návštěvy v roce 2018 bohužel nebylo nic z komplexu přístupno. Pouze ze skalisek lze nakouknout do doku, nicméně i toto stojí za podívanou.

 • Fordongianus

Ruiny římských lázní a aragonský dům můžete navštívit v městečku Fordongianus. Bohužel v roce 2010, kdy jsme zde naposledny byli, nebyla ani jedna z těchto památek přístupná veřejnosti. Nicméně lázně si lze bez problémů prohlédnout i přes plot.

Vinařství
Nelze navštívit Sardinii a neochutnat zdejší skvělé víno. Vinice se zde táhnou téměř všude. My jsme propadli těmto dvěma:

 • Sella & Mosca
 • Santa Maria la Palma

Naplánujte si zde cestu tak, abyste mohli ve vinici ideálně i přenocovat a vychutnat si tak její poklady se vším všudy.

Neptunova jeskyně
Pokud budete na své návštěvě Sardinie toužit po nějakém sportovním vyžití, můžete si mimo jiné vybrat i návštěvu Neptunovy jeskyně. Obzvláště v letních měsících je přístup po 656 schodech vytesaných do útesu velmi výživný. Nicméně věřte, že budete odměněni. Celá jeskyně je krasového původu, povětšinou s "mrtvými" stalaktity a stalagmity. Nachází se zde také jedno z největších evropských podzemních slanovodních jezer. Podle legendy zde sídlil bůh Neptun. Do jeskyně se dá dostat i lodí.

Nekropole Anghelu Ruju
Jedná se o jedny z nejvýznamnějších památek pravěku v celém Středomoří. Jeskynní komplex z doby neolitu (cca 2900 let př. n. l.) tvoří 38 hrobů, které jsou různě vyzdobeny. Pohřbeni zde byli jak jednotlivci, tak se zde pohřbívalo také masově.

Sloní skála
Přírodní živly vás budou provázet po celé Sardinii, zde se však podepsaly do bloku lávy tak, že v něm lidská mysl zcela oprávněně spatřuje slona. Tento útvar naleznete přímo u silnice nedaleko Castelsarda. V době bronzové lidé do slona vydlabali díry, které následně ozdobili různými symboly. Slon dokonce sloužil svého času jako hrobka.

Capo Testa
Nevím, zda se jedná úplně o to pravé "must to see", nicméně my milovníci Korsiky na tento poloostrov prostě musíme bezpodmínečně zavítat, protože z tohoto mysu lze dohlédnout až do korsického Bonifacia.

Písečné duny Piscinas
V délce asi tří kilometrů do vnitrozemí sahají jedny z nejvyšších dun v Evropě - Duna di Piscinas. Schované na západě Sardinie za řadou serpentin leží tyto písečné útvary, které vás rázem přesunou téměř kamsi do africké Sahary. Kromě neobyčejné flóry tu můžete při troše štěstí zahlédnout i karety. V místním baru se rychle vzpamatujete z dlouhé cesty a jistě si pochutnáte na výborných sardinských specialitách - uzeninách, sýrech či výborných mořských plodech. Nicméně nic vám nevyčistí hlavu tak jako procházka mezi dunami. Za nás číslo jedna na celé Sardinii.

Tomba dei giganti di S'Ena e Thomes

Tato hrobka obrů či velikánů je jednou z nejstarších a nejzachovalejších na Sardinii. Je to typická pohřební komora z nuragického období. Netypická je na této hrobce orientace na jih, možná v souvislosti se západem slunce o letním slunovratu. Stavba má astronomický azimut totožný s dalšími dvěma hrobkami na ostrově, a to na hvězdu Aldebaran v souhvězdí Býka.

Porto Flavia
Když píšu o Portu Flavii, napadají mě slova známé písničky "i cesta může být cíl". Do Porta Flavie jsme se vypravili z jihu a marně hledám v paměti, kdy ve mně jaké přímořské scenérie zanechaly takovou stopu. Nelze popsat slovy, jak velkolepě na mě zde přírodní živly zapůsobily. Tato pobřežní cesta má své kouzlo, které je potřeba prožít, nikoliv popsat.
Jak si vás podmaní příroda po cestě, tak vás následně uchvátí i lidský um v cíli vaší cesty. Porto Flavia je pojmenován po dceři zakladatele této majestátní stavby, Flavii (zakladatelem byl Cesare Vecelli v roce 1924). V útesu zde nechal vybudovat obrovský tunel, kterým se přivážely nerosty vytěžené v místních kopcích, které se následně nakládaly na lodě a převážely dále. Velmi impozantní dílo.


Kousek Sardinie v Česku

Pokud chcete u nás v Česku nasát nezaměnitelnou sardinskou atmosféru, zavítejte do skvělé restaurace Gallura 11 v Brně. Majitelé zde tráví sardinskou zimu a od dubna je zase můžete navštívit přímo v jejich sardinské restauraci. I u nás v Česku však vaří z těch nejlepších surovin a zcela čerstvých mořských plodů, které si většinou i sami vybírají přímo na trhu. A samozřejmě nechybí špičkové sardinské víno. Tady by člověk mohl trávit hodiny a hodiny času vzpomínám na krásnou Sardinii.