Beskydy a okolí - příběh na pokračování

12.03.2019

Beskydy jsou součástí Karpat a na území České republiky se nacházejí na hranicích s Polskem a Slovenskem. Nejvyšším vrcholem u nás je Lysá hora se svými 1323 m n. m. Když se řekne Beskydy, řada z nás si vybaví především školní výlety do Valašského muzea v přírodě, Pustevny nebo Janáčkovy Hukvaldy. V Beskydech se však nachází mnohem více pokladů, které stojí za to prozkoumat. Pojďte s námi postupně odkrývat taje této oblasti a inspirovat se...

Frenštát pod Radhoštěm - areál skokanských můstků Jiřího Rašky

Beskydy se mohou chlubit dlouholetou lyžařskou historií, nicméně nejvíce je bezesporu proslavil zlatý olympijský vítěz ve skoku na lyžích z Grenoblu 1968 pan Jiří Raška. Díky jeho úspěchům vznikly na svazích Horeček ve Frenštátě pod Radhoštěm skokanské můstky s umělou hmotou. V neuvěřitelném čase 40 dnů byl vybudován první můstek, přičemž dnešní podobu areál získal v letech 1969 až 1973. Můstek K90 byl jako první v této velikosti na světě pokryt umělou hmotou.

U areálu se nachází bezplatné parkoviště, kde se dá rozumně přenocovat (49.539385, 18.199582), dostupné je však toto místo i velmi pohodlně z frenštátského vlakového nádraží.

V roce 2010 vznikla nad skokanskými můstky zvonička na Horečkách, která má symbolický účel - odzvonit umíráček Dolu Frenštát. I proto se jí také říká Strážkyně Beskyd.

Za zmínku stojí i výborná restaurace Rekovice - Nová cesta k tradici. Restaurace má neuvěřitelnou atmosféru a tak dokonalou kuchyni, že zde bez rezervace budete na volné místo pravděpodobně čekat marně. Interiér je řešen velmi jednoduše, o to víc však s elegancí a grácií. Zvědavé oči nás milovníků jídla zcela fascinoval i průzor do kuchyně. Je až s neuvěřením, že majitelem a provozovatelem této restaurace je obec Trojanovice.

Na své si zde přijdou i sportovní nadšenci. Mohou se vyřádit na různě obtížných cyklotrasách (včetně terénní cyklotrasy) nebo si naopak odpočinout při diskgolfu. My bosochodci oceníme i bosochodecký chodníček a ti, jež přicházejí za kulturou, mohou shlédnout představení v místním amfiteátru. Projít se můžete také na 90metrovém vzdušném chodníčku v korunách stromů. Právě onen chodníček je i součástí naučné stezky Beskydské nebe, která je zaměřena na poznávání přírody, ornitologii a život v místní krajině.

Bílá

Obec Bíla je turisticky velmi oblíbenou oblastí jak v létě, tak i v zimě. Nachází se v beskydském údolí blízko slovenských hranic. Obzvláště v létě tady uděláte radost svým dětem. My se tady vracíme pravidelně a děti se tu nemůžou všech atrakcí nabažit. Naproti hlavnímu parkovišti totiž vyrostl velký dětský zábavní park, kde si každý najde to své - písek s vykopávkami, hledání polodrahokamů, lanový park, minigolf, aquazorbing, tubing, trampolíny, šlapací auta a mnoho dalšího. V areálu si můžete také nakrmit ovečky nebo kozy, udělat si procházku do lesa nebo jen tak s kávou v ruce lenošit v lehátkách, chytat bronz a užívat si pohled na nefalšované dětské štěstí. A v zimě toto místo patří samozřejmě lyžím, snowbordu a bombardinu 😀.

Až vás park omrzí, můžete se příjemnou procházkou kolem říčky Bílá Ostravice vydat na procházku k místní obůrce. Cesta trvá pěšky zhruba 15 minut. Po cestě je mnoho zastávek na odpočinek, dětské hřiště, stoly na ping pong, ale také malebný dřevěný kostel sv. Bedřicha, jehož podoba je inspirována severskou architekturou, či lovecký zámeček. V samotné oboře můžete svým dětem zblízka ukázat divoká prasata, muflony, srny, daňky, jeleny či jezevce a bažanty i stádo albínů.

V zimě i v létě je pro návštěvníky ve ski areálu k dispozici čtyřsedačková lanovka Zbojník. V její horní stanici začíná pro děti zábavná stezka beskydských pašeráků. V infocentru u dětského parku, o kterém jsme psali výše, si vyzvedněte nutné pašerácké propriety, abyste mohli plnit zadané úkoly! Tato stezka je vhodná pro děti od cca tří let.

V zimě ski areál nabízí osm sjezdovek včetně výuky dětí a snowparku. Pro běžkaře je na výběr z 20 a 33kilometrového okruhu.

Obzvláště cyklistům doporučujeme výlet k sirnému prameni říčky Smradlavky. Navzdory všudypřítomnému zápachu má voda léčivé účinky a nikdy nezamrzá. Dále po cestě dorazíte až k česko-slovenské hranici.

A jak je to v této lokalitě se stáním pro bydlíky? My jsme zvolili stání přímo u obůrky (49.437997, 18.445426). Je tu klid (až na prasata 😀) i posezení, což nám ke štěstí bohatě stačí. Přespat by se ale dalo určitě i na hlavním parkovišti u ski areálu. Na ranní kávu, vynikající koblížky či vydatnou polívku doporučujeme zajít do Domovjanky u ski centra, ve které je i koutek pro děti a miniobchůdek pro doplnění základních potravin i sportovního vybavení. 

Čeladná

Čeladná je místo známé především jako lázně a sanatorium pro ostravské horníky. Lázeňská minulost se zde začala psát v roce 1899 a její zářná budoucnost pak nabyla nových rozměrů roku 1902, kdy tehdejší usedlost s hotelem koupil doktor Jan May, který se rozhodl Čeladnou a přilehlé Kunčice pod Ondřejníkem proměnit v lázně. Dnes na doktora Maye navázalo Beskydské rehabilitační centrum a také Lara Wellness, stále velmi vyhledávané relaxační a rehabilitační místo především pro sportovce. Můžete zde využít služeb polaria nebo třeba terapii tmou.

Čeladná drží také jedno prvenství. Vznikla zde první autobusová linka v českých zemích, kterou zde od roku 1907 provozovali z Frýdlantu nad Ostravicí do Horní Čeladné. V dnes již zaniklé porodnici se tu narodila také spousta známých osobností - Iveta Bartošová, Ondřej Kratěna, Pavel Kubina nebo Vladimír Tomšík.

Důležitým milníkem této obce se stalo otevření golfového hřiště v roce 2000, kdy zároveň začala výstavba nového centra obce. Na samém golfovém hřišti u 18. jamky naleznete novodobou kapli v gotického stylu. Míst k vidění je zde však nepočítaně. Na horním konci Čeladné směrem na Podolánky se nachází krásná roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936 připomínající stavby na Pustevnách. Vedle kaple naleznete pěkný altánek. V Čeladné je také pomník partyzánského odboje a památník obětem fašismu. Když Němci vypálili Lidice, stala se právě Čeladná jedním z nových domovů lidických dětí a žen.

Nicméně skvěle zde funguje místní knihovna a informační centrum přímo na novém náměstí. Zde na požádání dostanete mapy i přehled různých tras, po kterých se můžete vydat (Po stopách slavného slezského zbojníka Ondráše, Po stopách pověsti O Čertově mlýně, Po stopách pohádky Sůl nad zlato apod.). Vybere si tady opravdu každý, a navíc jsou cesty a trasy mnohdy uzpůsobeny dětem i seniorům! Pokud zde jedete na více dní, můžete si pro sebe či děti vypůjčit za drobný poplatek knihu i bez nutnosti se v knihovně registrovat. Zde pár nápadů na výlety i s mapami: https://www.celadna.cz/admin/files/ModuleText/7-celadna-pohadkove.pdf,https://www.celadna.cz/admin/files/ModuleText/8-celadna-turisticky.pdf,https://www.celadna.cz/admin/files/ModuleText/9-celadna-unikatne.pdf.

Čeladná je obec, která žije. Prakticky po celý rok je zde mnoho kulturních akcí, nejznámější je asi festival Ladná Čeladná, kde každoročně vystupuje na přelomu července a srpna řada známých umělců. Otevřena je i scéna pro děti. Nicméně kromě tradičních akcí souvisejících s různými svátky v roce se tady např. pořádá Hospodský kvíz či závod na kolech po malé i velké, různé gurmánské akce apod.

Bezproblémové stání pro bydlíky naleznete za sportovním areálem blízko řeky Čeladenka (49.5457225, 18.3398119). Kousek od parkoviště se nachází oblázková pláž s posezením a možností opéct si třeba buřtíka na místním ohništi. V řece se za teplejšího počasí dá skvěle osvěžit.

Jednoznačně však nesmíte vynechat návštěvu místní mlékárny Čeladenka (49.542141, 18.351500). Kromě mlékomatu a obchodu s mléčnými výrobky tu dělají skvělou zmrzlinu z mléka vlastních kraviček. Otevřeno bývá v létě téměř pořád, na jaře podle počasí (my jsme tu zahájili zmrzlinovou sezónu třeba už v březnu 😊). Kousek odtud se pak nachází příjemná dančí obora, kde můžete z vlastních zásob daňky dokonce nakrmit.

Za výšlap stojí i Opálená, malinké lyžařské středisko na severovýchodním svahu Ondřejníku s nejvyšším vrcholem Skalka 964 m n. m., které leží mezi Čeladnou a Pstružím. Svah je vhodný spíše pro děti a začínající lyžaře. V létě si zde můžete půjčit koloběžky i kola. Celoročně tady funguje příjemná hospůdka. I tady se dá bezproblémově přenocovat (49.554809, 18.319776).

V létě je nejpříjemnější prozkoumat celou oblast Čeladné a jejího okolí na kole. Dá se zde najít velké množství příjemných tras, a to od těch nejjednodušších i pro malé děti, až po ty opravdu náročné pro zdatné cyklisty.